Stolt over spørgsmålet:
Er det godt nok Amira?
En lækker kage skal ikke bare smage godt. Den skal også være flot. Amira Hadzajlija sætter en ære i at lave flotte kager hos Bæchs og bliver stolt, når en ny medarbejder beder hende om at vurdere den håndværksmæssige kvalitet.
Det lå ikke i kortene, at den dengang 18-årige Amira Hadzajlija skulle lave flotte kager, da hun kom til Danmark som flygtning fra Bosnien. Det er snart 30 år siden, og hun var netop blevet færdiguddannet syerske i sit hjemland, da krigen brød ud, og hun måtte flygte til Danmark med sin kæreste.
Nu har hun arbejdet 23 år hos Bæchs i bageriet og er glad for at gå på arbejde hver eneste dag.
”Jeg er jo ufaglært, men jeg er blevet lige så dygtig til at lave flotte kager som en bager, og det gør mig stolt. Jeg kan kun blive glad, når en ny medarbejder beder mig bedømme deres arbejde. Det må være fordi, de synes, at jeg gør det godt,” forklarer Amira Hadzajlija.
Blander fløde med frugt
I det store bageri er det ofte Amira Hadzajlija, der betjener den store shufflemixer, som blander fløde med bær og frugter, fx hindbær, blåbær eller mango. Resultatet er lækre fromager til fyld i fx lagkager, tærter, desserter eller gåsebryst.
Hun viser rundt i det store bageri og fortæller, hvordan kagerne bliver bagt, pyntet og hurtigt frosset ned, så de er lige så friske, når de skal spises, som den dag, de blev bagt. Der er mange kvalitetstjek og hænder ind over kagerne, selv om det store bageri bruger moderne teknologi. Eksempelvis er det et håndarbejde at smøre flot frugtgelé sirligt ud på toppen af en kage.
”Vi gør os umage med kagerne, og det er vigtigt for mig at kunne stå inde for en høj kvalitet. Og det kan vi. Vi hjælper hinanden rigtig meget i hverdagen,” fortæller Amira Hadzajlija, som sætter stor pris på sine kolleger.
Der er i høj grad også samarbejdet med kollegerne, der har bidraget til, at Amira hurtigt lærte at tale dansk for mange år siden. Hun kom til Bæchs efter et sprogskoleforløb og havde brug for at træne de nye sprogfærdigheder.
”Jeg lærte hurtigt at tale godt dansk, da jeg kom til Bæchs, og det er en vigtig del af at blive godt integreret på arbejdspladsen og i samfundet,” siger Amira, som i dag er gift med sin kæreste, som hun kom til Danmark med for mange år siden. Sammen har de tre store børn.
Kan piske uden piskeris
Amira Hadzajlija fortæller om en episode på arbejdspladsen, som kalder smilet frem. Hun skulle piske ingredienser sammen, men havde glemt at montere det store piskeris i røremaskinen. Det opdagede hun, da maskinen lød anderledes end den plejede.
”Jeg opdagede selv, at jeg havde glemt piskeriset og tænkte, at der nok ikke var andre, der havde set det. Men bag mig stod en kollega, som ellers er en mand af få ord. Han sendte mig et lunt smil, og siden dengang, siger han altid, når jeg møder ham: ’Der har vi jo Amira, som kan piske helt uden piskeris’. Det griner vi meget af,” siger Amira.
Hun tegner et billede af en virksomhed, hvor der er en god og uhøjtidelig stemning, og hvor man gerne hjælper hinanden, når der er travlhed.